Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Zebra Perde ölçüsü gibi Stor Perde ölçüleri de kullanım yerine ve tercihlerimize göre farklı şekillerde alınabilir. Bu tamamen ihtiyaçlarınız dahilinde sizin karar vereceğiniz bir konudur. 

Bu nedenle sizlerle hem biraz Stor perdelerin kullanım alanlarından bahsedelim, hem de seçiminizi yaparken ölçü konusunda yardımcı olalım isteriz.


Öncelikle Stor Perde ile Zebra Perde arasında benzerlik ve farklar nelerdir sorusunun yanıtını verelim
* Stor perdeler de Zebra perdeler de tavana, mevcut perde rayı üzerine ya da L ayak yardımı ile pencere ya da balkon kapınızın 20cm üstüne duvardan monte edilerek kullanılabilir.
* Plastik ya da metal zincir yardımı ile üstte bulunan mekanizma içindeki rulo üzerine sarılarak toplanmakta - kısaca yukarı ve aşağı hareket edebilen bir perdedir. Sağa sola açılmaz.
* Açık ya da kapalı kasalar ile farklı alanlarda kullanılabilir. Açık kasalar bedelsiz olduğu için maliyet açısından uygundur. Ancak perdenizi asacağınız alan kartonpiyer arkasında kalıyorsa açık kasa kullanmanız uygun olur. Kartonpiyer yoksa görüntü olarak ruloyu kapatması açısından kapalı kasalar çok daha şık bir görünüme sahiptir.
* İster Stor perde ister Zebra perde seçin, her ikisi içinde etek ucu şekilli lazer kesim ve/veya boncuk şerit süsleme seçeneklerini perdelerinize uygulatabilirsiniz. Bunun için sepete ekledikten sonra gelecek adımları takip etmeniz yeterlidir.
* Stor Perdeler de Zebra Perdeler gibi ürün çeşitliliği açısından son derece zengindir. Baskılı Tül, Karartma (blackout), Yaldızlı, Simli, Düz gibi Stor seçeneklerine karşılık Zebra perdelerde de yine Baskılı, Karartma, Pliseli, Düz gibi alternatifler bulabilirsiniz.
* Bununla birlikte Stor perde kumaşları tüm yüzeyinde eşit oranda ışık geçirgenliğine sahipken, Zebra perde kumaşları enine çizgili bantlar nedeni ile az geçirgen, çok geçirgen şeritlerden oluşmaktadır. Bu şeritler sayesinde Zebra perdenizi zincir yardımı ile yukarı topla - aşağı bırak hareketi ile bantları kaydırabilir bu sayede de dışarıyı az görecek, hiç görmeyecek şekilde ayarlayabilir veya tamamen açık olacak şekilde perdeyi yukarıya toplayabilirsiniz. 


Tüm bu detaylar doğrultusunda şimdi de Stor Perdemiz için penceremizin ölçüsünü alalım.


Stor Perde - Tek Parça Perde genişlik (en) ölçüsü
Pencerenizin sağ ve sol kenarlarından taşma paylarını hesaba dahil ederek ölçünüzü alın. Taşma payları 10cmden az olmamak kaydı ile miktarının kararı tamamen size kalmıştır. Deneyimlerimiz doğrultusunda size tavsiyemiz her iki yandan 20’şer cm toplamda 40cm taşma payı olarak hesaplanması ideal görüntü ve kullanım rahatlığı kazandırmaktadır.


Püf noktası: 10cm’den düşük, pencere ile birebir alınacak ölçülerde sağdan/soldan içerinin görünmesi ya da ışığın girmesi söz konusu olacaktır. Özellikle karanlıkta uyumayı seven ve blackout "ışık geçirmez” karartma perde seçimi yapacak olanların taşma paylarına kesinlikle dikkat etmesini tavsiye ederiz.  


Stor Perde - Tek Parça Perde boy (yükseklik) ölçüsü
Stor perdenizin mekanizma kasasını tavandan direkt ya da mevcut korniş üzerine asarak kullanmak isterseniz ölçüyü tavandan başlayıp bitiş noktasına kadar ölçmelisiniz. Bitiş noktası pencereleriniz yarımsa ve önünde bir mermer çıkıntı mevcutsa bu mermer hizasında bitecek şekilde olabilir. Pencereleriniz yere kadar ise tavandan yere kadar boy(yükseklik) ölçüsünü almalısınız.
Duvara L ayak yardımı ile monte edecekseniz, pencerenizin en az 20cm üstünden hizalayacak şekilde ölçümü başlatıp, yine bitiş noktası mermer hizası ya da yere kadar olacak şekilde ayarlanarak perde ölçüsünü almalısınız.


Püf noktası: Aldığınız ölçüyü sisteme girmeden önce ölçünüze +10cm rulo sarım ölçüsünü eklemeyi unutmayın!

 

Stor Perde - 2’li / 3’lü / Çoklu Parçalı Perde genişlik (en) ölçüsü

Pencerenizin sağ ve sol kenarlarından yine taşma paylarını hesaba dahil ederek ölçünüzü alın. Taşma payları 10cmden az olmamak kaydı ile miktarının kararı tamamen size kalmıştır. Deneyimlerimiz doğrultusunda size tavsiyemiz her iki yandan 20’şer cm toplamda 40cm taşma payı olarak hesaplanması ideal görüntü ve kullanım rahatlığı kazandırmaktadır.
Ancak perdelerin bölünmesini istediğiniz iç kısımlarda pay vermeden net ölçüyü sisteme girin. Perdeleriniz üst üste binme ve/veya pencerenin açıkta kalması söz konusu olmayacaktır. Pencerenizin çerçeve kayıtlarını yukarıda ki çizimde gösterildiği şekilde ortalayarak ölçünüz. 


Püf noktası: 10cm’den düşük, pencere ile birebir alınacak ölçülerde sağdan/soldan içerinin görünmesi ya da ışığın girmesi söz konusu olacaktır. Özellikle karanlıkta uyumayı seven ve blackout "ışık geçirmez” karartma perde seçimi yapacak olanların taşma paylarına kesinlikle dikkat etmesini tavsiye ederiz.  


Stor Perde - 2’li / 3’lü / Çoklu Parçalı Perde boy (yükseklik) ölçüsü
Stor perdenizin mekanizma kasasını tavandan direkt ya da mevcut korniş üzerine asarak kullanmak isterseniz ölçüyü tavandan başlayıp bitiş noktasına kadar ölçmelisiniz. Bitiş noktası pencereleriniz yarımsa ve önünde bir mermer çıkıntı mevcutsa bu mermer hizasında bitecek şekilde olabilir. Pencereleriniz yere kadar ise tavandan yere kadar boy(yükseklik) ölçüsünü almalısnız.
Duvara L ayak yardımı ile monte edecekseniz, pencerenizin en az 20cm üstünden hizalayacak şekilde ölçümü başlatıp, yine bitiş noktası mermer hizası ya da yere kadar olacak şekilde ayarlanarak perde ölçüsünü almalısınız.

Çoklu parçalı ölçü alımlarında her bir parça için yükseklik ölçünüzü sisteme kaydetmelisiniz.


Püf noktası: Aldığınız ölçüyü sisteme girmeden önce ölçünüze +10cm rulo sarım ölçüsünü eklemeyi unutmayın!
Önemli not:

Sisteme gireceğiniz genişlik(en) ölçüsü daima mekanizma kasasının bitmiş ölçüsüdür. Bununla birlikte içinde bulunan perde kumaşı zincir kenarında 2.5cm diğer kenardan 1.5cm dar yerleştirilir. Bu Stor perdelerde de, Zebra perdelerde de bu şekilde uygulanmakta olup, toplamda kumaş eni verilen ölçüden 4cm dar teslim edilecektir. En hesabınızı yaparken bu bilgiyi göz önünde bulundurun, ancak dar alanlarda iki duvar arası sıfır yapılacak montajlarda kasanın eninden daha geniş seçim yapmamaya özen gösterin.


Hemen ürünlerimizi inceleyip fiyat hesaplamak ve anında sipariş oluşturmak için TIKLAYIN!  Saat 12:00ye kadar tamamlanan hazır stoklu siparişler, aynı gün kargoya verilir.